AYR NEPTUNE GOLF CLUB

 Ayr Neptune Golf Club

2013 Fixture & Result List

An SGU registered Golf Club

Results for Merit, Scratch, Two’s and Eclectic Competitions are included at bottom of page

Date

Fixture

Type of Comp

SGU

Qual

Medal

Qual

Course

2013 Winner

2012 Winner

05 Jan

W. Allen (1959) Shield  - Week 1

Matchplay *

 

 

Fullarton

Danny FREW

 

12 Jan

W. Allen (1959) Shield  - Week 2

Matchplay *

 

 

Fullarton

David MARTIN

 

19 Jan

W. Allen (1959) Shield  - Week 3

Matchplay *

 

 

Fullarton

Keith McKENZIE

 

26 Jan

W. Allen (1959) Shield  - Week 4

Matchplay *

 

 

Fullarton

Keith McKENZIE

 

02 Feb

The Bowling Trophy  - Week 1

Stableford

 

 

Girvan

Keith McKENZIE

 

09 Feb

The Bowling Trophy  - Week 2

Stableford

 

 

Girvan

David MARTIN

 

16 Feb

The Bowling Trophy  - Week 3

Stableford

 

 

Girvan

Keith McKENZIE

 

23 Feb

The Bowling Trophy  - Week 4

Stableford

 

 

Girvan

George SHEARER

 

WINNER: - W. Allen (1959)  Shield

Danny FREW

Bernard HARRIS

WINNER:  - The Bowling Trophy

Keith McKENZIE

David REID

SUMMER SEASON START

02 Mar

March Challenge

Stroke Play

YES

YES

Dalmilling

Bernard HARRIS

Robert HIGGINS

09 Mar

Robert Sutherland Doubles

Stableford

 

 

Dalmilling

Geo SHEARER & B. CLELLAND

B. HARRIS & A.REID

16 Mar

Bogey Quaich

Match Play

 

 

Belleisle

Allan REID

Robert HIGGINS

23 Mar

Metabrasive Cup

Stroke Play

YES

YES

Dalmilling

Robert HIGGINS

Robert HIGGINS

30 Mar

Master Trophy (5 Club)

Stroke Play

 

 

Seafield

Bernard HARRIS

Ian BURKE

06 Apr

Eagle Tassie

Stroke Play

YES

YES

Dalmilling

David MARTIN

Mike HAZLEWOOD

13 Apr

William Graham Cup

Stroke Play

 

 

Belleisle

Keith McKENZIE

Mike HAZLEWOOD

20 Apr

Robert Higgins Plate

Stroke Play

YES

YES

Dalmilling

David MARTIN

George SHEARER

27 Apr

C.A. McNeil Salver

Stroke Play

YES

YES

Dalmilling

Robert HIGGINS

Mike HAZLEWOOD

04 May

Hilmarton Trophy - Round 1

Stroke Play

 

 

Belleisle

David MARTIN

 

11 May

Severiano Ballesteros Memorial Trophy

Stroke Play

YES

YES

Dalmilling

Keith McKENZIE

Bernard HARRIS

18 May

J. Muir Tankard

Stableford

YES

YES

Dalmilling

George SHEARER

Michael SHIELDS

25 May

Douglas Gourley Memorial Shield

Stableford

 

 

Crow Wood Golf Club

Bernard HARRIS

Henry PIMENTEL

01 Jun

Captains Prize

Stroke Play

YES

YES

Dalmilling

Robert HIGGINS

Michael SHIELDS

08 Jun

40th Anniversary Trophy

Stroke Play

YES

YES

Dalmilling

Andrew AGNEW

Henry PIMENTEL

15 Jun

Hilmarton Trophy - Round 2

Stroke Play

 

 

Belleisle

George SHEARER

 

WINNER: - Hilmarton Trophy

George SHEARER

George SHEARER

22 Jun

65th Anniversary Trophy (B. Bowie)

Stroke Play

YES

YES

Dalmilling

David MARTIN

Bernard HARRIS

29 Jun

Carnoustie Trophy

Stroke Play

 

 

Girvan

George SHEARER

George SHEARER

06 Jul

Monkwood (1941) Trophy

Stroke Play

YES

YES

Dalmilling

George SHEARER

Robert HIGGINS

13 Jul

Headstart Challenge Trophy

Stroke Play

YES

YES

Dalmilling

George SHEARER

NEW TROPHY

20 Jul

Neptune Trophy 

Stroke Play

YES

YES

Dalmilling

Andrew AGNEW

George SHEARER

27 Jul

George McKelvie Shield

Stableford

 

 

Belleisle

Barry WILSON

Robert HIGGINS

03 Aug

50th Anniversary Rosebowl

Stableford

YES

YES

Dalmilling

Mike HAZLEWOOD

George SHEARER

10 Aug

Directors Trophy

Stableford

 

 

Green Hotel, Kinross

Mike HAZLEWOOD

George SHEARER

11 Aug

Irish Classic

Stableford

 

 

Barry WILSON

Robert HIGGINS

17 Aug

W. Linning Rosebowl

Stroke Play

YES

YES

Dalmilling

Postponed

Robert HIGGINS

24 Aug

The Club Trophy

Stroke Play

YES

YES

Dalmilling

Jamie BROWN

Robert HIGGINS

31 Aug

W. Linning Rosebowl

Stroke Play

YES

YES

Dalmilling

Robert HIGGINS

Cancelled

07 Sep

TRABBOCH CUP FINAL

Match Play

 

 

Belleisle

Barry WILSON

Bernard HARRIS

14 Sep

George Haggerty Trophy

Stroke Play

YES

YES

Dalmilling

Jamie BROWN

George SHEARER

21 Sep

MEDAL FINAL

Stroke Play

 

 

Dalmilling

Keith McKENZIE

George SHEARER

Consolation Trophy

Stroke Play

 

 

David REID

Henry PIMENTEL

28 Sep

Texas Scramble

Team

 

 

Dalmilling

Wilson B, Wilson J, Shearer & McKenzie

Saunders, Harris,

Geo Shearer & Burke

WINTER SEASON STARTS

05 Oct

Winter League 1

Stableford

 

 

Dalmilling

Henry PIMENTEL

 

12 Oct

Winter League 2 &  Aggregate 1

Stableford

 

 

Seafield

Keith McKENZIE

 

19 Oct

Winter League  3

Stableford

 

 

Dalmilling

Robert HIGGINS

 

26 Oct

Winter League 4

Stableford

 

 

Girvan

Michael SHIELDS

 

02 Nov

Winter League 5  &  Aggregate 2

Stableford

 

 

Seafield

Robert HIGGINS

 

09 Nov

Winter League 6  &  Aggregate 3

Stableford

 

 

Seafield

Danny FREW

 

16 Nov

Winter League 7 & Aggregate 4

Stableford

 

 

Seafield

Brian CLELLAND

 

23 Nov

Winter League 8 & Aggregate 5

Stableford

 

 

Seafield

Danny FREW

 

30 Nov

Winter League 9

Stableford

 

 

Fullarton

Keith McKENZIE

 

07 Dec

Winter League 10

Stableford

 

 

Fullarton

Bernard HARRIS

 

14 Dec

Winter MEDAL Final

Stableford

 

 

Fullarton

Robert HIGGINS

 

21 Dec

Christmas Competition

Stableford

 

 

Fullarton

George SHEARER

Robert HIGGINS

28 Dec

No Fixture

 

 

 

 

 

 

 

Summer Two’s Competition

David MARTIN

Mike HAZLEWOOD

 

Scratch Trophy

Gregor McPHERSON

Robert HIGGINS

 

Merit Trophy

Robert HIGGINS

Robert HIGGINS

 

Eclectic Competition

Robert HIGGINS

Robert HIGGINS

 

WINNER  - Winter Aggregate

Brian CLELLAND

George SHEARER

 

WINNER  - Winter League

Robert HIGGINS

George SHEARER